Scroll to top
sk

DOBRÝ DIZAJN
JE PRE KAŽDÉHO

Autorom tohto výroku je americký dizajnér Russel Wright: „Good design is for everyone“.

Pri svoje práci sa držím zásady obsiahnutej v tejto jednoduchej vete. Rada navrhujem také priestory, ktoré majú v sebe tvorivú myšlienku, jednoduchý nápad alebo drobný vtip. Ktoré nie sú poplatné malomeštiackemu vkusu. Nemusia sa zapáčiť na prvý pohľad. Stačí až na druhý.

Dobre navrhnutý interiér neohuruje, nevnucuje sa, nešokuje a neunavuje. Dobre navrhnutý interiér je útulný a pohodlný a odráža vnútorný svet majiteľa. Pri navrhovaní mám vždy pred sebou osobu, ktorá v interiéri bude bývať. Ako rozpráva, ako vyzerá, čo má rada, ako na mňa pôsobí. Podľa toho navrhnem interiér, „aby pristal k pleti“. Dobrý interiér je nadlho. Nevyjde z módy, aj po rokoch má svoje kúzlo. Má svoju atmosféru, ktorej hovoríme domov, miesto, kde trávime čas so svojimi drahými, kde odpočívame, kam sa radi vraciame.

5 (2)

Čo je dizajnový návrh interiéru?
Je to grafické riešenie priestoru, ktorý uplatňuje tvorivý prístup, dizajnérsku ideu a funkčnosť. Je to premyslené usporiadanie priestoru, nábytkových prvkov, materiálov a technológií s koncepčným prístupom tak, aby výsledkom bol esteticky vkusný a funkčný interiér.

Fotograf / Ateliér / Tlač  Ján Jasenský -JMS štúdio www.JM

Prečo je interiérový návrh dôležitý?
Pretože je to návod. Slúži ako návod na použitie, určuje postup prác, výber materiálov a farieb, ktorý vedie k naplánovanému výsledku, ktorý vidíme na vizualizácii.

Prečo je dobré mať interiérový návrh?
Pretože je to kompas, ktorý nedovolí, aby ste „odbočili z vytýčenej cesty…“ Pretože je to plán. Plán, ktorý je viditeľný v jeho cieľovej podobe. Plán, ktorý rozdelí úlohy krok za krokom. Plán je dopredu rozdelený na jednotlivé úlohy a prvky, ktoré eliminujú amatérske chyby. Je to opak improvizácie.
S dizajnérskym návrhom obyčajne nedochádza k nemilým prekvapeniam.

To sú aké?
Napríklad, že remeselník urobí realizáciu podľa toho, „ako mu vydalo“, alebo ako je zvyknutý už 20 rokov.

Kedy je interiér dobre navrhnutý?
Keď sú dobre vyriešené úložné priestory. Taký interiér sa ľahko udržiava. Dobrý interiérový dizajn, to je predovšetkým poriadok. Keď sú dobre vyriešené prirodzené koridory, keď o nábytok nezakopávame, keď ho nemusíme obchádzať, keď je dosť miesta nielen na nábytok, ale aj na bývanie. Keď vám pristane. Keď je esteticky príťažlivý a má v sebe trvalú hodnotu, ktorá nezávisí od módnych trendov.

Interiéry navrhujem od roku 2009.